Inspirace

Zrenovujte starý nábytek

Chcete-li si zařídit byt ve vintage stylu, není nutné pořizovat všechen nábytek nový. Mnohé kusy stačí šikovně zrenovovat. Doplníte-li zrenovovaný nábytek nově vyrobenými kousky s patřičnou dávkou patiny, bude výsledek jistě dokonalý. Fortelná skříň, komoda či židle mohou díky šikovným rukám opět získat novou vizáž. Často třeba právě do kuchyně bude lépe pasovat některý z opravených kousků, než nábytek nový.

Jak na odstranění starých laků

Staré laky na nábytku lze odstranit hned několika způsoby. Prvním z nich je louhování. Sami můžete v roztoku hydroxidu sodného ošetřovat menší kousky nábytku. Nábytek větších rozměrů je rozhodně vhodnější svěřit specializované firmě. Jakmile je dřevo vylouhované, je nutné jej omýt a následně nechat dobře vyschnout. Počítejte s tím, že to může trvat poměrně dlouho. Další způsob, jak odstranit starý lak z nábytku, je použití horkovzdušné pistole. Tento způsob je poněkud náročnější na šikovnost. Metoda opalování je navíc dosti zdlouhavá a může se vám stát, že příliš zaberete dlátem anebo špachtlí při odstraňování roztavené hmoty a poškodíte dřevo. Dalším nástrojem, který vám pomůže při odstraňování starého laku je elektronická bruska. Odstraňování pomocí brusky je podstatně rychlejší, avšak hodí se spíše na hladké plochy větších rozměrů. Poslední možností, jak odstranit starý lak, je využití chemických rozpouštědel. I ta jsou rychlá a účinná. Jedinou jejich nevýhodou je, že mohou po aplikaci nového laku vytvářet puchýřky, pokud nebudou z nábytku po aplikaci dobře vymytá.

Jak na opravy starého nábytku

Opravený starý nábytek může nadělat mnoho parády prakticky v každé místnosti vašeho bytu, ovšem snad nejlépe se hodí do kuchyní, jídelen a koupelen. Ovšem někdy si jeho oprava vyžádá více času i materiálu, a to hlavně v případech, kdy se na nábytku objeví nějaká spálenina, prasklina nebo suk. Na spáleninu, například od svíčky nebo cigarety je potřeba vzít ostrou žiletku a s její pomocí seškrábnout poškozené místo. Můžete si pomoci i jemným dlátem. Následně se musí poškozené místo přebrousit a přelakovat. Pokud se ovšem na nábytku objeví prasklina, což je nejčastější vada na kráse starých kousků, bude potřeba do ní vlepit dýhu. Stejně tak postupujte i při odštípnutém kousku dřeva. Přečnívající dýha se následně odřízne dlátem anebo se přebrousí a poté nalakuje. Na větší kazy tohoto typu se používá technika nazývaná špánování. Do očištěné praskliny je potřeba přilepit třísku, neboli špánu ze stejného dřeva. Povrch se přebrousí tak, aby vlepená špána svou výškou přímo navazovala na původní dřevo v okolí.


Pár rad závěrem

Šikovný laik zvládne mnohé, a pokud jste tedy manuálně zručný kutil/kutilka, pak se do práce můžete pustit sami. Prvním úkolem je odstranění starých barev a laků. Máte-li ovšem před sebou dražší starožitnost, svěřte úkol spíše renomovanému restaurátorovi.
Jakmile je dřevěný nábytek připravený a čistý, je před vámi volba nového nátěru. Má-li nábytek neporušenou a dobře vypadající strukturu, postačí přetřít jej pouze bezbarvým lakem anebo nábytek navoskovat. Jestliže jsou však na povrchu patrné změny či vady, zvolte spíše mořidlo anebo barevný nátěr.

Nový nábytek najdete na Retro a Vintage shopu s nabídkou skříní a komod. Dekorace do vintage interiéru seženete pohodlně také všechny na jednom místě, a to v e-shopu Vintage–home, kde je opravdu z čeho vybírat – http://www.vintage-home.cz/kuchyne-a-jidelna/