Inspirace

Zařizování kuchyně ve vintage stylu aneb Nová kuchyně v nostalgickém stylu

Vintage styl se těší v poslední době velké oblibě. Je to možná proto, že na nás dýchá atmosférou doby, kdy nebylo nutné neustále někam spěchat a za něčím se honit. Z této doby máme pocit, že si v ní lidé dokázali všechno lépe vychutnat, více si vážit věcí i lidí a hlavně života.
Snad i to zařizování příbytku si dokázali více užít. Je pochopitelné, že měli tak nějak na všechno více času. Ženy byly v domácnosti, a tak je bavilo zvelebovat jejich rodinné hnízdo. Nepopiratelné je, že tohle baví i mnohé dnešní ženy, ovšem ty už na to nemají zdaleka tolik času. A tak jistě uvítají, když inspirace přijde až k nim domů. Dnes bychom chtěli všechny příznivkyně, (ale i příznivce tohoto poněkud ženského stylu, jestliže se najdou), inspirovat k dekorování kuchyně ve vintage stylu.


Co kuchyně musí mít

Všichni dobře víme, že dnes se žádná kuchyň neobejde bez sporáku, lednice, kuchyňské linky případně kuchyňského ostrůvku, taky bez mikrovlnky a často i myčky nádobí. Hlavně však nesmí postrádat kvalitní dřez. Do vintage kuchyně se skvěle hodí dvojitý zapuštěný dřez ideálně z granitu imitující tak trochu dříve hojně používaná koryta z prádelen. Takový dřez by měla doplňovat kuchyňská mísící baterie ideálně v retro stylu. Co byste řekli třeba na lakovanou mosaz?

V kuchyních našich předků, které tak trochu vintage kuchyně kopírují, bývaly často součástí příborníky. Okouzlující příborník v retro stylu naleznete zde ▶ Příborník v retro stylu se šuplíky.


Barvy a vzory jsou důležité

Kuchyně s krémovými dvířky a čely zásuvek a prosklenými dvířky z tvrzeného skla jsou charakteristické pro vintage styl. Černé závěsné tyče organizérů skvěle vyniknou na pozadí bílých stěn. Pro vytvoření kontrastu lze přidat do kuchyně černou digestoř. Většina barev nostalgického vintage stylu se nese v příjemných krémových barvách: růžové, bledě modré a béžové. Drobná modro-bílá anebo růžovo-bílá kostka bude představovat vhodnou barevnou kombinaci pro většinu kuchyňských textilií.

Nástěnné organizéry
V kuchyni, která není dostatečně zorganizovaná, toho moc fungovat nebude. Neustálé hledání vhodného nádobí, kuchyňských pomůcek a dalších drobností nutných při vaření a následném stolování nás obírá o drahocenný čas. S orientací v kuchyni a organizací jejího vybavení nám skvěle pomohou nejrůznější organizéry od těch běžných stojících na lince a ve skříňkách až po ty závěsné. Nástěnné organizéry ze smaltované a lakované oceli, lakované ocelové tyče s háčky pro zavěšení kuchyňských pomůcek, háčky na kuchyňské rukavice anebo miniaturní kbelíčky sloužící k pěstování bylinek, to všechno řadíme k organizérům. Ve sjednocené barvě a materiálovém provedení se stanou nejen funkčními, ale i dekorativními pomocníky každé vintage kuchyně. Pěknou přehlídku kovových poliček, stojanů a etažérů naleznete na stránkách obchodu Vintage-home.cz.

TIP na produkty:
Stojan na nádobí
Kovová polička s háčky
Kovový stojan na hrnky a různé drobnosti
Otvírák na zeď
Kovový stojan na kuchařku

Suroviny k vaření jsou v kuchyni nezbytné

Foto – zdroj: kimberlytaylorimages.com
Žádná kuchyň se neobejde bez poznámkového bloku, kam je možné zapisovat chybějící suroviny, nebo alespoň bez nákupního seznamu. Ten bude vypadat skvěle a bude vždy na očích, pokud jej umístíte na podložku s kovovou sponou. Vyzkoušejte například tyto: ▶ Podložka na papíry s kovovou sponou nebo ▶ Memo deska s klipem. Dokonale korespondují s kuchyní v nostalgickém stylu díky svému květinovému námětu.
Jistě jste už pochopili, že styl vintage styl je hlavně o detailech. Zdůrazňujeme, že dobré je dosáhnout v kuchyni celkového světlého dojmu a soustředit se i na ty sebemenší detaily, jako jsou například úchytky. Kulaté porcelánové nebo pochromované ve tvaru obrácené půlmisky budou ideálním doplňkem kuchyňských skříněk.

Abychom vás ještě více inspirovali, přinášíme na závěr našich doporučení jedno video, které vám poskytne hned několik námětů, jak a čím vintage a retro kuchyně vybavit a sladit, a to včetně dekorací.