Inspirace

V minulosti se chodilo v zástěrách do společnosti a nechyběla ani na svatebních šatech nebo tancovačkách

Kuchyňský textil má svoji bohatou historii a ráda se s ním chlubila nejedna domácnost a hospodyňka. Kdo měl zdobený stůl a na něm kupu dobrot, ten byl v minulosti brán za bohatého hospodáře. Na vesnických zábavách byly vidět krásně vyšívané zástěry na nejedné dívce, která toužila najít hezkého a hodného muže. Zástěry většinou ladily se šaty, čepci a sukní.

Zástěry najdeme i dnes, jako součást lidových krojů

Neměly za účel jen chránit oblečení a nenosil je jen chudý člověk při práci na poli nebo v kuchyni. Zálibu v zástěrách našly také ženy z vyšších vrstev, které si je vázaly jako součástí zdobení honosných šatů, samozřejmě vše v krajkách a hedvábí. Zástěry nosili i muži při práci, při řemeslech, mohli jste je vidět na obuvníkovi, kováři, mlynáři nebo rybáři. Zavazovaly se kolem krku, v pase nebo se oblékaly přes hlavu.

V minulosti byla zástěra módním prvkem a stylem v nošení oblečení

Byly nařasené, bohatě zdobené, vyšívané, krajkové, dlouhé nebo krátké, bavlněné, hedvábné, flanelové, většinou jakou součást kroje, honosné, vhodné ke svatbě nebo tancovačce. Ty svatební a slavnostní byly nádherně zdobené, bílé a většinou krajkové.


V dnešní době nosíme zástěru z důvodu vaření v kuchyni. A není již součástí oblečení na venek. I když se tradice zástěr v některých krajích zachovala a bohatě zdobené kroje, včetně k nim patřících zástěr můžeme vidět na valašských tancovačkách nebo moravských hudebních akcích.

Stejně tak, jako zástěry, jsou pro domácnost důležité ubrusy

Bez nich si neumíme představit sváteční stolování a sváteční atmosféru. Ladí s prostíráním a látkovými ubrousky, ošatkou na pečivo, talíři a svíčkami. Samostatný ubrus umí oživit stůl a dodá mu na útulnosti i v běžném dni. Ať jsou ubrusy krátké, dlouhé, hranaté nebo kulaté, běhouny, vždy vypadají na stole hezky a plní svůj účel. Dají se sladit s dalším textilem nebo podsedáky.


Důležitou součástí kuchyně jsou utěrky a chňapky. Plní funkci závěsné dekorace, která slouží pro potěšení oka nebo slouží jako praktický pomocník v domácnosti. S utěrkou můžete utřít nádobí, stůl, sklenice a vyleštit okno. Hodně záleží na savosti materiálu a na tom, zda nepouští chloupky. S chňapkou zase přenesete bezpečně teplý hrnec nebo vytáhnete plech s koláčem z trouby.