Ostatní

Smaltované výrobky patří k retro-venkovskému stylu, který má své kouzlo a působí útulně

Čajová smaltovaná sada

Víte, že smalt je teplotně odolný a pokrmy se v takovém nádobí připravují rychleji, než běžně?  Smalt je sice křehký, je třeba s ním zacházet šetrně a nepoškrábat ho, ale na oplátku vám poslouží mnoho let.

I když je to materiál z dob minulých a pamatuje si naše pradědečky, má v moderních domácnostech a domovech své stálé místo

Jedná se o sklovinu, která je zdravotně nezávadná, vysoce odolná vůči teplu a opotřebení. Používá se i do litinových hrnců a pánví. Smalt se nanáší většinou na kovové věci a vypaluje se v peci, vzniká skleněný a lesklý povrch, který odolává zubu času, připomíná sklo nebo porcelán. Vyrábí se z něj například i cedule pro venkovní označení domů a ulic, které odolávají povětrnostním vlivům.

Smalt našel uplatnění při výrobě šperků, v zubním lékařství a největší využití má v domácnostech, na hrnečky nenecháme dopustit

Hodí se do kuchyně, do koupelny nebo na stěnu, můžete s ním ozdobit a zútulnit jídelní stůl nebo parapet okna. Například na poličkách a uvnitř prosklených příborníků a vitrín vnáší do bytu kouzlo venkova. Smaltované výrobky krásně vyniknou v kombinaci se dřevem a zelenými rostlinami. Dají se také zavěsit na zeď.

Smaltované nádobí se vzorem pomněnek

Asi každý z nás zná odměrky, misky na mýdlo, rendlíky, mísy s uchy, puntíkované dekory na hrncích, máslenky, plecháčky z dob našich babiček. Výrobky v tomto stylu vyvolávají domácí atmosféru, útulnost a teplo domova.

Například takové posezení, jako za starých časů, u čaje nebo kávy, s konvičkou zdobenou retro květy neb bylinkami, zaujme nejednu návštěvu, která se k vám bude ráda vracet.

Výrazné bílé puntíky, pastelové barvy, kulatý tvar nádobí osloví i náročné uživatele smaltu

Velmi milou dekorací je bílá retro polička s dózami, nádobí v bílém dekoru s tmavě modrým lemem, mísa s uchem – vhodná na přípravu těsta na koláče, podnosy, cedníky, konvice na mléko, závěsné svítidlo nebo naběračky, které se dají viditelně pověsit nad pracovní desku v kuchyni. Vybrat se dá z různých dekorů, na kterých najdete nejen puntíky, barevné okraje, ale i květy pomněnek a bylinek.

Čajové sady připomínají zaběhnutá setkání u čaje o páté.

Pokud patříte k milovníkům venkovského stylu, určitě vás smaltované nádobí potěší. Je to taková připomínka hezkých dní strávených u babičky, kdy se v rendlíku vařilo mléko a do smaltovaných hrnečků s puntíky připravovalo kakao.