Inspirace

Řezané květiny na každém stole. Jak se o ně starat?

Kategorie bytových doplňků je opravdu široká. V poslední době roste zájem především o stylové vázy kulatého nebo jiného geometrického tvaru, které se vyplní nádhernými řezanými květinami. Ty mají své místo na každém stole v domácnosti. Abyste však co dva dny nemuseli kupovat růže nebo gerbery nové, prozradíme vám několik tipů, jak se o řezané květiny starat.

Seřízněte stonek hned, co přijdete domů

Napustit stylovou vázu z našeho e-shopu vintage-home.cz je sice krokem prvním, ovšem hned po něm následuje seříznutí stonku. Nezáleží na tom, jestli jste pugét obdrželi darem nebo jestli si pár růžiček nesete rovnou z květinářství, kde k drobnému ořezu už došlo. Zanedbání tohoto kroku vede k rychlejšímu uvadnutí rostliny.

Stonek seřízneme v úhlu 45 stupňů. Zejména u růží je nutné, aby byl řez opravdu dlouhý a šikmý, aby se květina dokázala sama dostatečně napít. V případě chryzantém stačí stonek zlomit o čepel nože, karafiáty zařízneme vždy v „kolénku„.

K tomuto kroku přistupujeme co dva dny a seřízneme zhruba o jeden až dva centimetry.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Vintage zahrada – sen romantických duší

V blízkosti ovoce to nepůjde

Pakliže se nechcete po probuzení dočkat uvadlých květin, neumísťujte plnou vázu hned vedle ovoce. Zejména v blízkosti jablek se květinám nedaří. Ovoce totiž uvolňuje takzvaný etylen, který rostliny špatně snáší.

Speciální výživa není na škodu

Po uhrazení řezané květiny v květinářství většinou dostáváte do rukou také výživu. Ta bývá zdarma (takový dárek k nákupu) a je obsažena v plastových, drobných pytlíčcích. Většina lidí se však domnívá, že je naprosto k ničemu, proto ji do vázy nesypají. Jenže díky ní vydrží rostliny déle čerstvé.

Hlavním benefitem speciální výživy je, že obsahuje nejen živiny, ale také dezinfekci zpomalující tvorbu bakterií. Voda tak po delší dobu zůstane nádherně čistá.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Mezinárodní den žen jako oslava krásy a solidarity

Staré a nové nejde dohromady

Pokud si všímáte, že rostliny na vašem stole uvadají, možná je chcete doplnit o nové. Po příchodu z květinářství však nové krásky neumísťujte do stejné vázy k těm starým. Může to vést k jejich příliš brzkému uvadnutí.

Každá jedna řezaná květina vyžaduje dvě věci – čerstvou vodu a čistou vázu. To je naprostý základ. Pokud tyto kroky dodržíte, z její krásy se budete radovat dlouho. Jestliže ji umístíte ke květině starší, bohužel vás dlouho těšit nebude.