Inspirace

Osvětlení hraje doma prim. Jaké bychom neměli postrádat?

Každá domácnost se skládá z několika prvků. Vedle nábytku je nutné zakoupit i vhodné osvětlení, které hraje při celkovém dojmu z domova prim. Jen málokdo si však uvědomuje, že právě světlo má velký vliv na tom, jestli nás budou sužovat bolesti hlavy nebo očí či nikoliv. I z toho důvodu bychom při výběru vhodných svítidel do jednotlivých místností domu měli být ostražití a nemávnout nad nabízenými produkty rukou.

V kuchyni musí být osvětlení především funkční

Pojďme rovnou zavítat do srdce samotného domu, kterým je kuchyně. Jedná se o nejvíce frekventované místo, kde by mělo sídlit především praktické, funkční osvětlení. Jde zde především o zachování bezpečnosti a o ucelení požitku z vaření.

Po konzultaci s bytovými architekty jsme došli k závěru, že nejvhodnější jsou úsporné zářivky a zabudované LED osvětlení. Samozřejmostí je jedno stropní svítidlo, které může být klidně závěsné. To bude takzvaným hlavním zdrojem světla.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Vintage kuchyně: co by vám v ní nemělo chybět?

V obýváku toužíte po odpočinku

Přesuňme se dál, a to do obývacího pokoje. Tato místnost je nejen tou, kde vítáme své návštěvy, ale také kde odpočíváme, pakliže přijdeme po dlouhém dni z práce domů. Aby v nás neevokoval agresivitu nebo jiné negativní pocity, měli bychom sem umístit to správné osvětlení.

Obývák je složen rovnou z několika druhů svítidel. Je jím centrální čili hlavní osvětlení a dále stojací, nástěnné nebo stolní lampy. Stojací lampička většinou sídlí v rohu místnosti u pohodlného křesla a tvoří tak krásný a příjemný čtecí koutek. Stolní lampy jsou většinou u pohovky, kde jsou spíše praktickým prvkem.

Ložnice je největším oříškem

Velkou pozornost výběru osvětlení klaďte v případě zařizování ložnice. Je důležité, aby dokázalo navodit klid večer před spaním a aby vás případně po ránu dokázalo hravě probudit. Abyste se vyhnuli světelným šokům, do ložnice se instalují svítidla se světlem plošným, měkkým a teplým.

Kromě centrálního svítidla má ložnice také stolní lampy, případně nástěnné osvětlení, které v posledních letech klasickou stolní alternativu nahrazuje.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak opticky zvětšit byt? Možností je vícero

Do koupelny se nehodí leccos

Naši pomyslnou tour po rodinném domě ukončíme v koupelně, kam se nehodí jen tak nějaké osvětlení. Dalo by se říct, že výběr vhodného svítidla je poměrně oříškem. Při hledání toho pravého se dívejte na dobré krytí, které je označeno zkratkou IP. To chrání před průnikem jak pevných, tak i kapalných částic dovnitř.

V okolí vany nebo sprchy se vyplatí mít umístěné žluté světlo, které navodí příjemnou, relaxační atmosféru. K umyvadlu však patří světlo bílé.