Inspirace

Mezinárodní den žen jako oslava krásy a solidarity

Mezinárodní den žen se slaví již přes 100 let a připadá každoročně na 8. března. Tento svátek si většina z nás spojí se socialistickým obdobím, a tak už se nám slavit ani moc nechce. Což je ale velká škoda! Pojďme trošku nahlédnout do historie MDŽ a připomenout si, proč je důležité ženy ctít a milovat.

Jak to všechno začalo

V New Yorku roku 1908 dokázaly místní švadleny, že mají odvahu a sílu vystoupit a bojovat za svá práva. Stávkovaly za zvýšení platu, zkrácení pracovní doby a také za hlasovací právo. Stávka se zapsala do historie USA, a tak tehdejší socialistická strana rozhodla, že MDŽ připadne na 28.února. Avšak až po první světové válce se ustálilo datum na 8.března. 

Formálně až od března

Mezinárodní den žen byl v roce 1975 celosvětově uznán jako oficiální svátek. Od tohoto roku je tedy 8.březen připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, mír a spravedlnost.

Karafiát jako symbol

Naše maminky i babičky si určitě vybaví, jak se svátek slavil u nás. Každá žena dostala v zaměstnání jeden karafiát a následně došlo i na posezení u chlebíčků a kávy. I přes očividnou krásu a vůni karafiátů, jsou právě tyto květiny dnes trochu neprávem přehlíženy. A přitom se karafiáty dávaly ženám pouze z nedostatku jiných řezaných kytek. 

Tipy na dárky

Dnes už máme naštěstí víc možností a výběr dárků, kterými ženu obdarovat, je prakticky nekonečný. Rozhodně neuděláte chybu, když koupíte květinu. Ty miluje snad každá z nás. Věnovat ji můžete i v originálním a moderním květináči. Anebo stačí vybrat nějakou drobnost. I ta potěší. Oblíbené jsou například sety na čaj a kávu, rovněž i sladké mlsání či různé fotorámečky
K MDŽ se současně vztahuje i vítání jara, proto tyto krásné maličkosti využije žena k více účelům. 

Pokud chcete investovat do dárku víc peněz, poukázka do wellness, lístky na operu nebo do divadla bude jistě nevšedním zážitkem. Každopádně pořádná pusa a láskyplné objetí by mohlo být nepochybně dostačující. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.