Inspirace

Jak se starat o porcelánové nádobí

Porcelánové nádobí je součástí naší nádherné vintage nabídky. Jenže často se stává, že si kupující nevědí s jeho následnou údržbou rady. A jelikož se jedná o nádherné společníky do každé domácnosti, kteří pozvednou čajový dýchánek o páté na vyšší úroveň, pojďme si prozradit, jak se o ně správně starat. Přece jen chceme, aby s námi v našem domově vydrželi co nejdéle, nebo ne? 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Tradiční anglický čaj o páté po česku

Úspěch tkví ve skladování porcelánu 

Porcelán není sklo. Mluvíme o nádherném materiálu, který se pyšní zcela jinými vlastnostmi, i když se to na první pohled nemusí tak jevit. Je důležité se o porcelánové nádobí starat trochu jinak než o klasické skleničky.  

Podle odborníků tkví úspěch a dlouhá životnost třeba takové krásné porcelánové konvičky na čaj ve správném skladování. Kvalitní porcelán by rozhodně neměl ležet na kuchyňské lince nebo v otevřené polici, kde by dnes a denně čelil praskajícímu oleji z pánvičky. V ideálním případě by se měl umístit do uzavíratelné skříně nebo poličky, kam nedosahuje vlhkost ani přímé sluneční paprsky.  

Jak udržovat porcelánové nádobí 

Ať už vlastníte porcelánové hrníčky, šálky s podtácky nebo talíře, na které hostům pokládáte dezert ke kávě, správně o ně pečujte. V ideálním případě nádobí ihned po použití otřete jemným hadříkem a omyjte ve studené vodě. Není dobré s mytím vyčkávat na později, protože zaschlé nápoje nebo zbytky od jídla nepůjdou tak snadno dolů.  

V žádném případě nepoužívejte drátěnky nebo kartáče, případně jiné podobné pomocníky s drsným povrchem. Tímto stylem byste naprosto zničili obrázek nebo vzor, který se na porcelánovém nádobí krásně vyjímá.  

Až porcelánové nádobí omyjete, nechte ho lehce okapat a poté ho utřete do sucha. Nikdy v něm nenechávejte vodu.  

Pokud máte porcelánové nádobí se zlatým zdobením, v tomto případě platí dvojnásob to, že se máte vyvarovat nejen namáčení, ale také drhnutí. Zlato má totiž tendenci velice rychle blednout a také se snadno ošoupe.