Když je čas na přikrmování ptactva

Čím větší a prostornější krmítko ptactvu pořídíme, tím lépe se mu na něm bude pohybovat. Umožníme tím zároveň konzumaci jak větším, tak menším druhům ptactva současně. Na základně může být nižší zábrana, která poslouží proti padání potravy na zem při silnějším větru. Důležitější než boční zábrana je však spíše stříška, která nedovolí sněhu a vlhku ničit nasypanou potravu.


Stylový dekorační přínos pro vaši zahradu

Přínosem nejen pro ptactvo, ale i pro vaši zahradu se jistě stanou stylová dekorační krmítka / pítka.

Mrkněte do našeho e-shopu na kompletní sortiment krtmítek pro ptáčky

Zvláště krmítko na vysoké noze bude bezpečným místem pro ptáky při konzumaci jejich oblíbených pochutin. Na velikosti a tvaru krmítka nezáleží, záleží však na výšce jeho umístění. V minimální výšce 1,5 metru a ve vzdálenosti alespoň 2 metrů od nejbližšího stromu budou ptáci v bezpečí i před kočkami. Umísťujeme-li krmítko na větev stromu, je dobré zavěsit ho na drátek nebo háček a tím ho udělat nedostupné jak pro kočky, tak pro kuny.

Čím různé druhy ptactva krmit
Nejčastějšími návštěvníky krmítek u nás bývají v zimě sýkorky. Ty mají v oblibě ořechy a tuk. Občas se mohou objevit na krmítku i kosi a červenky, ty mají v oblibě ovoce, pěnkavám zase vyhovuje spíše proso a ovesné vločky. Brhlíci a šoupálci jsou celí diví po olejnatých semenech, tukových směsích a loji. Společně dávají všichni přednost slunečnicovým semenům. Ve větší oblibě mají černá slunečnicová semena. Upřednostňují je před černo-bílými, protože černá mají tenčí slupku. Pokud se týká potravin využívaných lidmi, můžeme ptákům přidávat do krmítka například neslanou strouhanku, vnitřní sádlo, také hovězí lůj a tvaroh nebo strouhanou mrkev, drcená jádra ořechů jak vlašských, tak lískových. Co se semen týče, bude ptactvo vděčné za mák, konopné, lněné, prosné a řepkové semínko. Pokud máte na zahradě okrasné keře, všimněte si, že ptáci rádi ozobávají bobulovité plody z černého bezu, jeřabin, hlohu, rakytníku, svídy a břečťanu. A pěnkavy, ty jsou přímo nadšené ze semen bodláků. I strakapoudi dávají přednost lojovým nebo tukovým směsím.

Kdy začít a kdy ukončit přikrmování
Pro začátek přikrmování ptactva je nejvhodnější dobou začátek listopadu. Tehdy již přírodních zdrojů potravy značně ubylo a ptáci se často shromažďují v okolí lidských bydlišť, právě proto, aby zde nalezli něco k snědku. Vrabci opouštějí úkryty ve křoví a také k nám přilétají ptáci, kteří u nás jen přezimují, například brkoslavi. Pokud není ještě sníh a mráz a přišlo pouze ochlazení, postačí ptactvu pravidelné menší dávky krmení. Na hojnosti dávek i krmení můžeme přidat po příchodu mrazů a při vyšší sněhové pokrývce. Přikrmování ukončujeme ke konci března.

Vlastnoručně vyrobená krmítka
Některá krmítka se dají velmi jednoduše vyrobit vlastnoručně a celkem bez větší námahy. Jako krmítko lze využít například obrácený keramická květináč, do něhož dovnitř zavěsíte lojovou kouli anebo použijte rozpůlený kokosový ořech a do něj uvařte směs ze semínek a tuku, nechejte vychládnout a pak zavěste venku na strom. Docela dobře poslouží i plastová lahev s otvorem na vhodném místě. Ovšem příliš krásy tohle řešení nenadělá. To už je lepší využít pro krmení ptactva staré šálky na kávu a čaj. Naše závěrečné video vám ukáže, jak jednoduše je můžete vyrobit.

Komentáře